Dawgz

This Week's Schedule for Practices & Tourneys

WEDNESDAY PRACTICE 4/20/16

6-8pm The Courts in Valpo - ONLY 17U-Dan, Gardner & Boldry

THURSDAY PRACTICE 4/21/16

7-9pm at The Lincoln Center in Highland - ONLY 15U and BOTH 16U

THIS WEEKEND'S TOURNEYS:

Indy Spring Classic:  17U Brankin/Dan, 17U Dan, 16U Brankin (schedule not available yet)

Midwest Shootout by ChicagoHoops:  17U Gardner, 16U Brilmyer & 15U  (Schedule not available yet)

Tourney Schedules - April 15-17th!

Please note which tourney, dates and various location that your team is playing!

Chicago Jam Fest by ChicagoHoops.com (NCAA Certified)

17U-Bonin:  Sat 11am v Chicago Demons; Sat 1:20pm v IL Old School; Sat 6pm vs All In Athletics Connor (ALL pool games at Lake Zurich HS)

17U-Dan:  Fri 7:45pm v IL Attack (at Woodlawn MS, Woodlawn, IL); Sat 3:40pm v Young Legends WI; Sat 7:10pm v Mercury Elite (SAT pool games at Lake Zurich HS)

17U-Boldry:  Fri 9:30pm v All In Athletics Elite Pryor (at Libertyville Sports Complex); 12:10pm v IL Icemen; Sat 3:20pm v IL Bears  (SAT pool games at Lake Zurich HS)

17U-B/D (Uns Srs):  Sat 11am v Grassroots IN White; Sat 1:20pm v Fundamental U Grey; Sat 4:50pm v FPA Dimitry (ALL pool games at Lake Zurich HS)

17U-Gardner:  Sat 3:40pm v Players Advantage; 6:00pm v IL Old School; 8:00pm v MI Warriors  (ALL pool games at Lake Zurich HS)

16U-Brilmyer:  Sat 10:50am v TAW; Sat 1:10pm v IL Old School; Sat 3:30pm v Chicago Demons  (ALL Pool games at Zion Benton HS)

15U Dawgz:  Sat 8:10pm v Old School Braverman; 9:20pm v IL Future (ALL Pool games at Zion Benton HS)

Nike Spring Showdown (NCAA Certified)

16U-Brankin:  Fri 6:55pm v IL Icemen; Sat 4:15pm v MN Phenom; Sat 7:55pm v OverQualifiedCulture  (ALL games at Edwards Hospital Athletic Event Center, 55 Phelps Ave, Romeoville, IL 60443)

IT APPEARS THAT ALL BRACKETS IN BOTH TOURNAMENTS START ON SUNDAY MORNING.  BUT CHECK YOUR TOURNAMENT LISTINGS WHEN YOU ARRIVE AT THE SITE!

 

IndyBall Schedules April 9-10!

IndyBall pools are posted!  All games will be played at Best Choice Fieldhouse (11825 Technology Drive, Fishers, IN  46038).

Pool Play Schedules:

16U Brankin:  Sat 5:30pm vs IE East; Sat 7:45 vs So. Ind. Select

17U Dan:  Sat 3:15pm vs EG10; Sat 7:45pm vs So. Ind. Select

17U Gardner:  Sat 5:30pm vs IE Magic; Sat 7:45 vs Indiana Ice

17U Bonin (US):  Sat 5:30pm vs Geo Hill Rising Stars; Sat 7:45pm vs Indy EBC-Blue

17U Brankin (US):  Sat 2:05pm vs So. Ind. Heat; Sat 6:35pm vs Indiana Elite 2017

Some playoff brackets could start Saturday night at 8:40pm.  Otherwise, Sunday morning!

There is a block of rooms availabe until Thursday night at Hampton Inn in Anderson, IN.  It's about 30 minutes from the tournament site.  Number is (765) 622-0700.

 

New Lady Dawgz Team Forming!

The Indiana Dawgz are proud to announce the formation of our first Girls' Lady Dawgz team!  For this inaugural season, we are putting together a 15U (freshman or sophs-to-be).  Ernie Sanborn is the Lady Dawgz Program Director.

"We've been wanting to get into the competitive girls arena for a few years" Geoff Dan said.  "And now, with Ernie's previous experience with the Dawgz program with his son, his prior AAU experience with his daughter, and our network of high school coaches, we feel the time is right!"

If you have an athlete that you think needs to improve this summer by competing against the best, please contact us through our website!