Indiana Dawgz

Region Sports Network is a New Dawgz Sponsor!

4/27/16   Region Sports Network President Chris Ramirez agreed to be a sponsor of the Indiana Dawgz basketball program.  Indiana Dawgz will provide links to the Region Sports website and their broadcasts throughout the high school season.  "We felt it was a natural fit for our program and Region Sports considering we have over ninety players in our program and most of them have played in games broadcast by RSN!," said Geoff Dan, Dawgz Program Director.  

Tune in to Region Sports and support them all year long!  

Click here for more details!

April 26-May 1 Schedules (Practices & Tourneys)

WEDNESDAY:  The Courts in Valpo 6-8pm for 17U Gardner & 17U Boldry ONLY!

THURSDAY:  Lincoln Center in Highland 7-9pm for 15U & 16U Teams ONLY!

SATURDAY-SUNDAY:  15U, 16U Brilmyer & 17U Boldry will compete in Indianapolis at Fast Break Fest!  All other teams are off this weekend!

Pay attention to when and where YOUR team is practicing and playing this week.  Note that 17U Dan & 17U Brankin/Dan are completely off this week.  16U Brankin and 17U Gardner are ONLY practicing.  If you have any questions about your team, please contact your coach!

This Week's Schedule for Practices & Tourneys

WEDNESDAY PRACTICE 4/20/16

6-8pm The Courts in Valpo - ONLY 17U-Dan, Gardner & Boldry

THURSDAY PRACTICE 4/21/16

7-9pm at The Lincoln Center in Highland - ONLY 15U and BOTH 16U

THIS WEEKEND'S TOURNEYS:

Indy Spring Classic:  17U Brankin/Dan, 17U Dan, 16U Brankin (schedule not available yet)

Midwest Shootout by ChicagoHoops:  17U Gardner, 16U Brilmyer & 15U  (Schedule not available yet)

Tourney Schedules - April 15-17th!

Please note which tourney, dates and various location that your team is playing!

Chicago Jam Fest by ChicagoHoops.com (NCAA Certified)

17U-Bonin:  Sat 11am v Chicago Demons; Sat 1:20pm v IL Old School; Sat 6pm vs All In Athletics Connor (ALL pool games at Lake Zurich HS)

17U-Dan:  Fri 7:45pm v IL Attack (at Woodlawn MS, Woodlawn, IL); Sat 3:40pm v Young Legends WI; Sat 7:10pm v Mercury Elite (SAT pool games at Lake Zurich HS)

17U-Boldry:  Fri 9:30pm v All In Athletics Elite Pryor (at Libertyville Sports Complex); 12:10pm v IL Icemen; Sat 3:20pm v IL Bears  (SAT pool games at Lake Zurich HS)

17U-B/D (Uns Srs):  Sat 11am v Grassroots IN White; Sat 1:20pm v Fundamental U Grey; Sat 4:50pm v FPA Dimitry (ALL pool games at Lake Zurich HS)

17U-Gardner:  Sat 3:40pm v Players Advantage; 6:00pm v IL Old School; 8:00pm v MI Warriors  (ALL pool games at Lake Zurich HS)

16U-Brilmyer:  Sat 10:50am v TAW; Sat 1:10pm v IL Old School; Sat 3:30pm v Chicago Demons  (ALL Pool games at Zion Benton HS)

15U Dawgz:  Sat 8:10pm v Old School Braverman; 9:20pm v IL Future (ALL Pool games at Zion Benton HS)

Nike Spring Showdown (NCAA Certified)

16U-Brankin:  Fri 6:55pm v IL Icemen; Sat 4:15pm v MN Phenom; Sat 7:55pm v OverQualifiedCulture  (ALL games at Edwards Hospital Athletic Event Center, 55 Phelps Ave, Romeoville, IL 60443)

IT APPEARS THAT ALL BRACKETS IN BOTH TOURNAMENTS START ON SUNDAY MORNING.  BUT CHECK YOUR TOURNAMENT LISTINGS WHEN YOU ARRIVE AT THE SITE!

 

IndyBall Schedules April 9-10!

IndyBall pools are posted!  All games will be played at Best Choice Fieldhouse (11825 Technology Drive, Fishers, IN  46038).

Pool Play Schedules:

16U Brankin:  Sat 5:30pm vs IE East; Sat 7:45 vs So. Ind. Select

17U Dan:  Sat 3:15pm vs EG10; Sat 7:45pm vs So. Ind. Select

17U Gardner:  Sat 5:30pm vs IE Magic; Sat 7:45 vs Indiana Ice

17U Bonin (US):  Sat 5:30pm vs Geo Hill Rising Stars; Sat 7:45pm vs Indy EBC-Blue

17U Brankin (US):  Sat 2:05pm vs So. Ind. Heat; Sat 6:35pm vs Indiana Elite 2017

Some playoff brackets could start Saturday night at 8:40pm.  Otherwise, Sunday morning!

There is a block of rooms availabe until Thursday night at Hampton Inn in Anderson, IN.  It's about 30 minutes from the tournament site.  Number is (765) 622-0700.